Úřední deska       Odhlásit oběd       Jídelníček ZS       Fotky - Videa       Kontakt        

POSLEDNÍ ZPRÁVY

8. prosince 2022
1. rodičovská kavárna
Vážení rodiče,
zveme Vás na naši v tomto školním roce první rodičovskou kavárnu!  Ta proběhne ve čtvrtek 8. 12. 2022 od 17:00 v prostorách družiny na malé budově 1. stupně ZŠ.
Tentokrát se budeme zabývat tématem měkkých dovedností v naší škole. Více najdete v pozvánce zde. Těšíme se na Vás!
6. prosince 2022
3., 4. a 5. třídy ve Studiu Ypsilon
V úterý 6. 12. 2022 zamíří třídy 3., 4. a 5. ročníků do Studia Ypsilon na divadelní představení Škola Ypsilon, které je provede vyjmenovanými slovy. O písničky, pohádky, scénky a improvizaci nebude nouze.
3. prosince 2022
Snow Film Fest ve škole

Milí přátelé cestování, dobrodružství, sportu a přírody,
spolek Mroš  vás srdečně zve 3.12.2022 od 18:00 v jídelně ZŠ Hovorčovice na promítání krátkých filmů Snow Film Fest - Zažij dobrodružství na plátně tvého kina! a slibujeme silné zážitky.

Na co se můžete těšit?

FILMY

PRO VRCHOL AŽ NA KONEC SVĚTA

Dokument z expedice Antarktida 2018 vypráví o cestě tam i zpět malou plachetnicí a o jednom prvovýstupu, na do té doby nepojmenovaný kopec. Kopec dostal název Monte Pižďuch.

PROZÍRAVOST

Cílem expedicí je obvykle dobytí vrcholu nějaké hory. Pro rychlostního horolezce a skialpinistu Benedikta Böhma a jeho tým je za tím mnohem víc. Jak lze zkušenosti z hor přenést do běžného života? A musí člověk méně riskovat, aby byl dobrým otcem? Příběh se odehrává na Putha Hiunchuli (7246 m.n.m.) v pohoří Dhaulagiri v Nepálu.

LEDOVÝ TANEC

Vodopády na severu Islandu jsou výzvou pro odvážné vodáky. Jak šílení musíte být, abyste to zkusili v zimě? 4 odvážlivci počátkem března cestují do Goðafossu, aby si troufli na neobyčejné! Na »Fall of the Gods« zvládla čtveřice řadu úspěšných cest na nejrůznějších trasách – včetně prvního zimního sjezdu 14 metrů vysokého hlavního vodopádu uprostřed řeky.

BEZ PÁDLA

Bez pádla je dobrodružný kanoistický film o snowboardingu, který spojuje historii horní části řeky Columbia se 140 km dlouhou plavbou od úpatí přehrady Mica Dam až po vrchol přehrady Revelstoke. Čtyři neohrožení snowboardisté se v polovině ledna snaží následovat kroky Davida Thompsona po řece Columbia, během jednoho z nejchladnějších momentů v zaznamenané historii v Revelstoke.

INSBRUCK POWDER PEOPLE

Po mnoha zimních sezónách a soutěžích na nejvyšší úrovni po celém světě končí profesionální freeridový lyžař z Nového Zélandu Neil Williman v Innsbrucku. Tam je vřele vítán talentovanými místními obyvateli. Společně objeví hory Tyrolska během celosvětové pandemie. Jejich poslání: najít ty nejnáročnější sjezdy pouze pomocí veřejné dopravy.

 

Pro vytrvalce další filmy

STOUPÁNÍ

V tomto vtipném animovaném filmu vystupují dva horolezci na vrchol. Výstup se odehrává ve 20. století s tím nejprostějším vybavením. Jejich cílem je dopravit sochu Panny Marie na vrchol, jejich víl však ztěžují nepředvídatelné překážky. 

JYRGALAN

Parta freeriderů z České republiky odjíždí v zimě 2022 na 5 týdnů hledat prašan do bývalého důlního města Jyrgalan v Kyrgyzstánu. Objeví místo, kde se zastavil čas před 30 lety. Místo, které je velmi bohaté na sněžení i laviny.

NÁRUČ SEVERU

Jirka&Mili se rozhodli užít si severskou romantiku v její maximální syrovosti. Na lyžích a bez podpory projít nejznámější švédský trail Kungsleden v celé jeho délce 450 km. Jak plány ovlivnila týdenní bouře s větrem až 120 km za hodinu a nečekaně vysokými teplotami kolem nuly? Jak se vyvíjel jejich partnerský vztah v takto extrémních podmínkách? Zvládli cestu dokončit a šli by do něčeho podobného znova?

OBČERSTVENÍ

BESEDA

Po přestávce pro zájemce plánujeme setkání a besedu nad fotkami z Kyrgystánu se zkušeným cestovatelem, průvodcem Petrem Stříbným.

To vše 3.12.2022 od 18:00 v jídelně ZŠ Hovorčovice.

30. listopadu 2022
1. třídy na Pražské konzervatoři
Ve středu 30. 11. 2022 naše 1. ročníky navštíví Pražskou konzervatoř. Díky edukačnímu koncertu Pohádka Vánoc si navodí příjemnou atmosféru začínajícího adventu. Těšit se můžou na pohádkové postavy a na známé i méně známé vánoční melodie. Na programu zazní např. Česká mše vánoční J. J. Ryby či Dvořákovo operní dílo.
28. listopadu 2022
Commander a naše 8. ročníky
Další část vzdělávacího programu z rozsáhlého projektu zaměřeného na téma online radikalizace dětí a mladých lidí zhlédnou žáci našich 8. ročníků v pondělí 28. 11. 2022.
27. listopadu 2022
Začátek adventu
Přejeme všem krásný a klidný advent a přinášíme pár informací z historie:
Kde se vzaly věnce

Historie, která předcházela vzniku tradice s adventním věncem, je skutečně bohatá. Zvyk mohl inspirovat židovský svátek světel neboli Chanuka, o které lidé postupně zapalují osm svíček na speciálním svícnu. Křesťané se mohli vzhlédnout i v dávném zvyku germánů, kteří v zimě zapalovali oheň uprostřed zeleného kruhu, aby tím znázornili Slunce.
Na konci  19. století pak přišel zdánlivě nenápadný, ale klíčový nápad. Habsburský pedagog a kněz Johann Hinrich Wichern tehdy učil malé sirotky a před Vánoci je chtěl trochu potěšit. 30. listopadu, na svatého Ondřeje, proto do společné jídelny nechal zavěsit kolo od vozu ozdobené po okrajích celkem 23 svícemi, které symbolizovaly 23 dní do příchodu Vánoc.
Myšlenka se lidem rychle zalíbila. Netrvalo dlouho a v kostele v Cáchách se měl objevit první adventní věnec moderního typu. Na tom už byly jen čtyři svíce symbolizující čtyři adventní neděle. U nás se však zvyk uchytil až někdy v polovině 20. století.

Symbolika svící na adventním věnci
Jistě vás nepřekvapí, že každá svíčka má svůj přesně daný význam. Existují pravidla, jak přesně je zapalovat, každá má své jméno a důležitá je dokonce i jejich barva, barva ozdob či použité
materiály.

  • 1. svíčka: Ta nese jméno Naděje. Letos jsme ji zapállil dnes, 27. listopadu na první adventní, tedy železnou neděli. Od ní postupujeme proti směru hodinových ručiček.
  • 2. svíčka: Mír. Zapalujeme ji na druhou, tedy bronzovou neděli. Letos 4. prosince.
  • 3. svíčka: Přátelství. Zapalujeme ji na třetí adventní, tedy stříbrnou neděli. Letos to vyjde na 11. prosince.
  • 4. svíčka: Ta se jmenuje Láska. Zapalujeme ji na čtvrtou, tedy poslední adventní, neboli zlatou neděli. V letošním roce to bude 18. prosince. Tato svíčka bývala podle tradice růžová.
  • 5. svíčka: Do věnce můžete přidat i pátou svíci. Ta se dávala doprostřed a měla bílou barvu. Symbolizovala samotného Krista. Lidé ji zapalovali na Štědrý den 24. prosince po západu slunce.

Barvy a materiály
Dnes už to tak úplně nebývá, ale historicky k adventu neodmyslitelně patřila fialová barva, která symbolizovala noblesu, důstojnost, rozjímání a pokání. Tuto barvu oblékal i kněz. Na čtvrtou adventní neděli však nosil roucho růžové. Tato barva odkazuje na naději upřenou ke zrození Ježíše Krista.

Právě tři fialové svíčky se proto dávaly i na věnec. Doplnila je jedna růžová. Tyto barvy však nemusí být vyhrazeny jen svícím. Na věnec můžete použít svíčky jiné barvy a doplnit je například fialovými a růžovými stuhami.

Jak to tak bývá, tradic vzniklo více. V některých kruzích se používaly svíčky červené a zlaté. Červená měla symbolizovat Kristovu prolitou krev a zlatá potom život a vítězství dobra. Červená se v minulosti používala hlavně v protestantských rodinách, dnes jsou však tyto barvy poměrně moderní a červená se zlatou jsou možná nejoblíbenější vánoční barevnou kombinací. Vysoké oblibě se těšily a těší rovněž svíčky bílé, které symbolizují sváteční atmosféru.
Samotný slaměný věnec měl symbolizovat věčnost. Podle nejstarších tradic měl rovněž odhánět zlé duchy a zajistit proto domácnosti požehnání. Kromě svíček, mašlí a dalších dekorací, ho zdobily hlavně větvičky jehličnanů či cesmíny.

 
21. listopadu 2022
Naše škola přivítá ZŠ Solidarita
V pondělí 21. 11. 2022 uvítáme v naší škole pedagogy 1. a 2. stupně ze ZŠ Solidarita. Díky otevřeným hodinám a vzájemnému sdílení dobré praxe rozšiřujeme vzdělávací kompetence našich učitelů. Těšíme se na návštěvu!
19. listopadu 2022
Podpora spolku MROŠ - Akademie
Vážení rodiče a příznivci naší školy,

obracíme se na vás s prosbou o podporu v hlasování o přidělení finančního grantu, o který se uchází spolek Mroš (MY-RODINA-OBEC-ŠKOLA). Jedním z posuzovaných kritérií je i podpora veřejnosti. Každý z vás tedy může žádost spolku podpořit svým hlasem. V případě získání grantu může spolek pro Uměleckou akademii zakoupit např. permanentky do divadla nebo může více investovat do hudebních nástrojů, případně najmout další lektory na dramatický kroužek nebo dětský sbor.

Hlasovat je jednoduché, v celku na dva kliky: nutné je souhlasit s cookies a uvést svůj e-mail.

Název projektu:

Umělecká akademie při ZŠ Hovorčovice

Hlasovat můžete na tomto odkaze.
Děkujeme všem, kteří spolek podpoří.

 
18. listopadu 2022
Listopadové ředitelské volno
V pátek 18. 11. 2022 vyhlašuje vedení školy ředitelské volno, které navazuje na státní svátek 17. listopadu. Přejeme Vám příjemně strávený prodloužený víkend!
14. listopadu 2022
Akce 2.B - Ďáblický háj
V pondělí 14. 11. 2022 se naše 2.B promění v průzkumníky Ďáblického háje. Poznají jednotlivé části lesního ekosystému, lesních pater a potravních vazeb. Budou také pozorovat svět bezobratlých a odhalovat tajemství půdy.
Adresa - sídlo organizace
Základní škola a mateřská škola Hovorčovice, příspěvková organizace
Revoluční č.903
250 64 Hovorčovice

MŠ - odloučené pracoviště
Bořanovická 114
250 64 Hovorčovice
Detašované pracoviště MŠ: Lánská 993

Fakturační údaje
Základní škola a mateřská škola Hovorčovice, příspěvková organizace
Revoluční č.903
250 64 Hovorčovice
IČ: 70 999 431
Účet ZŠ a MŠ: ERA č.ú. 201211998/0300
Účet stravování ZŠ: ERA č.ú. 271454661/0300
Účet stravování MŠ: ERA č.ú. 216825052/0300
Účet AKCE ZŠ: ERA č.ú. 265602170/0300
Účet AKCE MŠ: ERA č.ú. 216657431/0300

Zřizovatel
Obec Hovorčovice
www.hovorcovice.cz
Ředitelka
Mgr. Jana Hirková


Kontakty ZŠ
Info ZŠ: +420 311 232 391
Jídelna: +420 311 232 272
Družina: +420 311 232 392
Sborovna 1. stupeň: +420 311 232 394
Sborovna 2. stupeň: +420 311 232 274
E-mail ZŠ:
E-mail Jídelna:
E-mail družina:

Kontakty MŠ
Info MŠ Bořanovická: +420 311 233 372
Info MŠ Lánská: +420 311 232 091
Jídelna: +420 311 233 371
E-mail MŠ:
E-mail jídelna:

Identifikace školy
Red IZO: 600051561
IZO ZŠ: 181066807
IZO MŠ: 107515954
Adresa datové schránky: vcntiup
 
Mapa
Umístění školy na mapě

GPS: 50°10'53.1"N, 14°31'09.1"E
          50.181420, 14.519183

Autobusové spojení
Zastávka: Hovorčovice “U kostela”
Linky: 305, 351, 417 - Vyhledat spojení

Nastavení cookies | GDPR
K.A.H. Studio