Vážení rodiče, milí žáci,
ode dne 23. listopadu budou napříč celou školou probíhat schůzky ve formě triád: pedagog-žák-rodič. Třídní učitelé Vás budou kontaktovat s nabídkou termínů, na které se můžete zapisovat. Schůzky budou probíhat jak online, tak prezenčně, dle informace třídních učitelů.
Na tomto místě bychom zároveň rádi odpověděli na časté dotazy, které máte k distanční výuce:
1) Je distanční výuka povinná?
Dle novely školského zákona je distanční výuka povinná. Z daného ustanovení také vyplývá povinnost omlouvat neúčast žáka v distanční výuce, a to do tří kalendářních dnů od vzniku takové absence. Za absenci se považuje i neplnění zadaného úkolu. V takovém případě Vás bude kontaktovat zadavatel úkolu – přes skoluonline.cz, e-mailem nebo telefonicky, aby se informoval, co je příčinou a případně navrhl postup řešení. Pokud však ani po domluvě s vyučujícím není dohoda splněna, považuje se tudíž takové neplnění úkolu za neomluvenou absenci.
2) Jak je to se zadáváním úkolů pro distanční výuku, kde je najdu?
Z rozhodnutí ředitelky školy a usnesení pedagogické rady jsou všechny úkoly zadávány primárně přes aplikaci
www.skolaonline.cz – elektronická žákovská knížka. Pokud se vyskytnou potíže s přihlášením do tohoto systému, využijte v aplikaci pod oknem k přihlášení nabídku: „Zapomněli jste heslo?“, ta vás provede žádostí o nové přístupové údaje. V nutném případě se s prosbou o zadání nových přístupových údajů můžete obrátit i na e-mail:
hospodarkazs(z)skolahovorcovice.cz a uveďte prosím, kdo má problém – jméno a příjmení, třídu a popište, v čem potřebujete pomoci.
3) Online výuka = distanční výuka?
Velmi často bývá zaměňován pojem distanční výuka a výuka online. Výuka online je pouze jedna z forem distančního vzdělávání. Na stejné úrovni je i tvorba videoprezentací, podcastů, pracovních listů, zápisů, cvičení, úkolů teoretických i praktických.
4) Jaký nástroj používá škola pro online výuku?
Pro online výuku využívá škola nástroj
MS Teams, který umožňuje také přidat další prvky jako je bílá tabule, sdílení plochy počítače, prezentaci, apod. Pro aplikaci MS Teams byla na začátku školního roku každému žáku vygenerována školní e-mailová adresa a předány pokyny pro registraci v MS Office 365. Tímto každý žák školy získal nejen přístup do Teams, ale také sadu dalších office nástrojů, které může při distanční výuce využít – Outlook, místo pro sdílení souborů – One Drive, apod. Pokud se vyskytnou potíže související s Office 365 – registrace, přihlášení atd., obraťte se na paní učitelku Lucii Čemusovou, e-mail:
cemusova(z)skolahovorcovice.cz.
Kromě aplikace MS Teams využívají vyučující k procvičování učiva i další doplňující a cenné online aplikace, jako je např.: matika.in, gramar.in, umimeto.org., onlinecviceni.cz, apod.
5) Četnost online výuky
Online výuka se již výborně v naší škole rozjela. Každopádně vedení školy trvá na tom, aby výuka online probíhala
minimálně jednou týdně v matematice, českém jazyce a v cizím jazyce. Online výuka probíhá i v jiných předmětech a může být doplňkem k zaslaným úkolům a slouží i k individuálním konzultacím. Školní psycholožka byla také požádána o formu online konzultací s žáky a rodiči, v případě využití této pomoci pište na:
psycholog(z)skolahovorcovice.cz.
Moderní pedagogika klade důraz na
sebevzdělávání žáků, což je jedna z nejdůležitějších dovedností, kterou by škola měla žáky vybavit. Úkolem školy je naučit žáka „učit se“. Role učitele se výrazně mění. Dříve byl učitel tím, kdo žákům převážně předával informace, byl ve výuce dominantní a bohužel tak potlačoval samostatnost a kreativitu svých svěřenců. Dnes by měl být učitel hlavně mentorem, který svého žáka provází a otevírá mu možné cesty pro jeho efektivní vzdělávání. Tím učitel posiluje autonomii žáků a jejich
vlastní zodpovědnost, dává žákovi prostor a vede ho k osvojení jeho vlastního učebního stylu. Jedině tak podpoříme sebepoznání žáka a připravíme ho pro celoživotní sebevzdělávání. Distanční výuka toto téma hodně odhalila a výrazně posílila.
Vzhledem k výše uvedenému není ani tak důležitý počet online hodin, ale spíše formy a metody, které učitelé používají. Každopádně kromě těchto
povinných online konzultací a offline výuky prostřednictvím zadávaných úkolů žáci vědí, že se mohou na své učitele kdykoliv obrátit a požádat o soukromou konzultaci a pomoc, čehož někteří využívají.
6) Jak je to s výchovami?
Výchovy jsou nedílnou součástí školního vzdělávacího programu. K výchovám přistupujeme tak, aby úkoly v nich zadané byly oddechové a pro zpestření, např. vycházka do přírody
v tělesné výchově, namaluj obrázek ve výtvarné výchově či zazpívej si písničku v hudební výchově, apod.
7) Jak je to s hodnocením a s klasifikací?
V období distanční výuky hodnotíme dle těchto
pravidel. Vzhledem k povinnosti distanční výuky zároveň klasifikujeme. Klasifikovat se může odevzdaný úkol, splněný kvíz, test
a v případě online prověření znalostí i ústní prověření znalostí atd. Co však klasifikovat známkou nelze, je neúčast v distanční výuce. V tomto případě není co hodnotit. Taková neúčast v distanční výuce = neplnění zadaného úkolu, cvičení, testu, kvízu, nepřítomnost na online hodině se bere jako nepřítomnost ve výuce, a ta musí být omluvena, viz bod výše. Není-li absence omluvena, počítá se jako neomluvená a pak se postupuje podle počtu neomluvených hodin. Vždy se však škola nejdříve snaží kontaktovat zákonného zástupce a domluvit se na příčině a případném splnění úkolu.
8) Co když nemám doma možnost být připojen na počítači – nemám počítač?
Nástroje skolaonline.cz i Office 365 fungují i na tabletu nebo mobilním telefonu. Pokud potřebujete zapůjčit notebook, obraťte se s prosbou na e-mail:
mkotva(z)skolahovorcovice.cz. Škola má omezený počet notebooků k zapůjčení. Je potřeba se domluvit a na základě výpůjčního protokolu poté převzít notebook ze školy i s přihlašovacími údaji.
Pokud zde nenaleznete odpověď na svoji otázku, obraťte se s dotazem na třídního učitele nebo na vedení školy. Děkujeme Vám všem za péči a pomoc, kterou poskytujete svým dětem. V závěru nám dovolte říci, že si Vaší práce velmi ceníme a vážíme, obzvláště v této nelehké době. A protože je vše o komunikaci, tak se nebojte zeptat se na cokoliv, co vás trápí a s čím si nevíte rady. Jsme tady, abychom si vzájemně pomáhali a domluvili na tom, aby vše fungovalo a dokázali jsme toto období zvládnout co nejlépe.
Děkujeme.